کد خبر : 2939
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 فروردین 1397 - 14:37

یک کودک ده ساله در برکه ای در نزدیکی جاده جناح به سمت کهتویه جان باخت / توضیحات یک امدادگر

یک کودک ده ساله در برکه ای در نزدیکی جاده جناح به سمت کهتویه جان باخت / توضیحات یک امدادگر

به گزارش جناح آنلاین، روز شنبه (چهارم فروردین ۹۷) در حادثه ای برای مسافران نوروزی، یک کودک ده ساله در برکه ای در نزدیکی جاده جناح به سمت کهتویه جان باخت. جناح آنلاین برای شفاف سازی بیشتر این موضوع با یکی از شاهدان که خود نیز تلاش بسیاری برای نجات این کودک انجام داده بود،

به گزارش جناح آنلاین، روز شنبه (چهارم فروردین ۹۷) در حادثه ای برای مسافران نوروزی، یک کودک ده ساله در برکه ای در نزدیکی جاده جناح به سمت کهتویه جان باخت.

جناح آنلاین برای شفاف سازی بیشتر این موضوع با یکی از شاهدان که خود نیز تلاش بسیاری برای نجات این کودک انجام داده بود، گفتگو کوتاهی انجام داده که خلاصه آن تقدیم می گردد.

عیسی چنگالخوش از اعضای هلال احمر شهرستان بستک که به عنوان کمک آتش نشان دیروز داوطلب شده بود و آموزش های لازم را نیز قبلا دیده است، به جناح آنلاین گفت:

– کودک متوفی پسر بچه ای به نام “پژمان فرجی” حدودا ده سال داشته و اهل مرودشت استان فارس بوده است.

– خانواده کودک برای استراحت این منطقه [برکه روبرو مرغداری رشت جناح] را انتخاب می کنند و پسر بچه شان به محض توقف به پدر خود میگوید که می رود در سایه آن اتاق بزرگ (منظورش برکه بوده) که همانجا در برکه سقوط می کند. پدر کودک که مهارت خاصی در شنا نداشته سعی میکند تا وسط برکه او را بکشد اما به دلیل خستگی شدید و عدم مهارت در شنا، او را رها کرده تا بتواند از دیگران کمک بگیرد.

– مامور آتش نشانی جناح و اورژانس در صحنه حاضر می شوند ولی به کمک نیاز داشتند و زمانی که با بنده تماس گرفتند، دقیقا ساعت پنج و چهل بود و مشخص نبود چند دقیقه از حادثه گذشته بود.

– هنگامی که خود را رساندم، مامورین اورژانس و آتش نشانی حضور داشتند اما هیچ امکاناتی برای نجات پسر بچه موجود نبود به جز یک ست غواصی که تنها برای مامور آتش نشان جناح مناسب بود [از نظر اندامی لباس بزرگتر بوده] که وی نیز آموزش لازم را ندیده بود. لباس غواصی به کار من نمی آمد و حتی وزنه و بی سی دی نیز مناسب نبود!

– موقعی که به صحنه رسیدم اثری از کودک نبود و در سطح پایینتر آب گرفتار شده بود و به دلیل کثیف بودن برکه نیز نمی توانستیم موقعیت او را بیابیم.

– با اینکه میدانستم و گفتم این لباس به کارم نمی آید، به خواست مردم لباس را پوشیدم و چندین بار تلاش کردم به سطوح پایینتر بروم ولی به دلیل مناسب نبودن وزنه که با پاهایم نگه داشته بودم [جلو حرکت پا را هم گرفته بوده] و از طرفی کشش کپسول اکسیژن به طرف بالا تعادل برقرار نمی شد و نتوانستم خود را به سطوح پایین تر آب هدایت کنم. سردی آب هم از دردسرهای دیگر بود.

– در نهایت با تور پرتابی که بعدا تهیه شده بود توانستیم کودک را از آب بیرون بکشیم ولی خیلی دیر شده بود و تقریبا از زمانی که بنده خبر داشتم تا لحظه خروج کودک “یک ساعت و نیم” طول کشید!! عملیات احیای ماموران اورژانس نیز بی نتیجه ماند.

* وی در پایان گفتگو، گلایه هایی را نیز مطرح کرد. از مسئولین به دلیل عدم مجهز بودن آتش نشانی و امکانات امدادی، از حاضرینی که با لحن بد او و مامور آتش نشانی که موفق نبودند را سرزنش کردند و عده ای که در فضای مجازی به جای مطالبه برای افزایش امکانات بحث های کم اهمیت جانبی را پیش کشیده اند و جان باختن یک فرد را به حاشیه برده اند.

جناح آنلاین ضمن تشکر از تلاش های آقای چنگالخوش و دیگر حاضرین در صحنه، امیدوار است عزمی جدی برای مقابله با این حوادث در کل جامعه نه تنها مسئولین به وجود آید، هم از حیث بهبود امکانات امدادی، هم ایمن ساختن نقاط حادثه خیز و آموزش های لازم.

برچسب ها :

ناموجود