رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث و بررسی در مورد دبیران و مدارس جناح در سال تحصیلی آینده ( 90-89 )
سال تحصیلی 89-88 هم با هر چه خوبی و بدی، خوشحالی و ناراحتی، و کلا هر چه بود گذشت. اما آیا فقط اینکه زمان بگذرد کافیست. اینکه کاری ندارد، و زمان معتل نیست که ما بخواهیم بگذرد یا نه. آنچه مهم است، ببینیم آیا توانسته ایم در این گذر زمان صندوقی پر از میوه های موفقیت چیده باشیم یا خیر. الان موضوع بحث دانش آموز است، معلم هاست، آموزش است، پرورش است، و کلا تعلیم و تعلم است. پس میوه ی موفقیت برای یک دانش آموزی که از دبستان زحمت کشیده، معلم هایش زحمت کشیده اند، خانواده ها زحمت کشیده اند، و الان رسیده تا به دانشگاه برود، بعد هم مدرک بگیرد، خدا کند در دانشگاه هم چیزی یاد بگیرد، و تنها مدرک نباشد. اما انتظار ما این است که هرکسی تا آنجا که می تواند تاثیری مثبت در این امر داشته باشد، نشان دهد که چقدر موثر است ( در عمل البته )، و آنچه را در توانش است بگذارد وسط، کافیست و بیشتر از آن، نه من توقع دارم، و نه کسی دیگر.
خب مقدمش رو کش دار نکنیم، که خودمم خیلی حال نکردم از مقدمه. ولی امیدوارم که در این بحث مشارکت داشته باشین، و این سال آخری برای ما، و شاید چند سالی هم برای شما، به خیر و خوشی بگذرد. تا الان بد نبوده و نمی گویم عالی بوده و نمره اش بیست ?Wink . ولی خب شکر خدا احساس می کنم چندان لطمه ای نخورده ایم، و چندان حقی از ما و شما ضایع نشده باشد . ( یعنی امیدوارم اینطور باشد )
اما با تمام زحمت های مدیران، مسئولان، برای برگزار کلاس های دوم و سوم در دبیرستان های جناح و در تمام رشته ها و سعی و تلاششان برای ایجاد پیش دانشگاهی، که ستودنیست، اما باز هم نباید فراموش کنیم، که کیفیت نباشد، بقیه ارزشی نخواهد داشت. نباید مسئولین 12 سال، 11 سال، یا شاید کمتر! زحماتی که کشیده اند را به خاطر چند سال بر باد دهند. مسئولان با دانش اموزان، با نوجوانان سر و کار دارند، و باید بدانند که شدنیست. چی؟ دستیابی به موفقیت.
امسال یعنی سال 90-89 سالی خواهد بود که بلاخره بعد چند سال پیش دانشگاهی در تمام رشته ها( فکر کنم قرار همین بوده ) ایجاد خواهد شد و پس از سال ها قرار است، جوانان جناحی، در جناح به نتیجه برسند و افتخارش هم برای جناح باشد. اصلا این چه یعنی دراد 10 سال در جناح باشند و درس بخوانند و بعد به خاطر دو سال افتخارِ موفقیتشان به جایی دیگر نسبت دهند. جایی که چندان اهمیتی هم به دانش آموزان جناحی نمی دهند. وقتی جای هزینه است، جناحیا یه بار هستن براشون، وقتی جای تقدیر است، اینا افتخار اند. بعضی ها هم متاسفانه این قضایا را از چشم دانش آموزان بی گناهی می بینند که برای درس هر روز صبح تا بستک می روند و ظهر بر می گردند و استدلالشان هم این است که وقتی در جناح می توانیم کلاس برگزار کنیم چرا بروید بستک؟ یکی نیست بهشان بگوید، بله، اگر فقط کلاس کافی باشد و نه معلم مهم باشد و نه اینکه سطح دانش آموزان چقدر پیشرفت کند، حرفشان درست است.
دانش آموزان می توانند افتخار کسب کنند، پس چه بهتر است که برای شهر خودمان باشد. اصلا در نتایج مسابقات فرهنگی و علمی دانش آموزان نگاهی بیندازید و آن را با سال های قبل مقایسه کنید، نمرات دانش آموزان هم همینطور. ببینید زحمات بلاخره نتیجه خواهد داد. ( برای مشاهده فعالیت های دانش آموزان، به بخش اخبار شهر جناح بروید و خبرهای سال تحصیلی 89-88 را ببینید )
با این حرف ها انتظار نداریم مسئولان فقط به خاطر افتخاری که نصیب شهرشان و خودشان می شود برای دانش اموزان تلاش کنند. بلکه باید به خاطر احساس مسئولیت باشد.

خب، خب. بریم سر اصل مطلب
خبر ها در مورد معلم های جناح، چه انهایی که از جاهای دیگر آمده اند و چه آنهایی که همشهریمان هستند، زیاد است و کم و بیش شنیده اید. ولی باز نمی دانم، چرا؟ واقعا "چرا؟" برای یکی دو درس معلم هایی و دبیرانی دعوت می کنند، که نه معلوم است سابقه ای دارند و نه از رضایت دانش آموزان قبلیشان خبری. اگر دلیلی دارد، من یکی که خیلی مشتاق شنیدن آن هستم.
خوشبختانه ، خوشبختانه در مدرسه ای که ما هستیم، حداقل مدیری هست صدای ما را بشنود ولی ای کاش همه ی مدیران مدارس صدای دانش اموزان خود را می شنیدند. البته مدیران هم تقصیری ندارند، و فکر نکنم از وظایفشان باشد. اما نمی دانم، کی قرار است حرف دانش آموزان، اصلا خود دانش آموزان اهمیت یابند و حداقل کاری که از مسئولین بر می آید( البته اگر خسته نمی شوند و مصدع اوقاتشان نمی شویم ) ، بیایند و ببینند چه می گویند این دانش آموزانی که گلوی خود را پاره کرده اند که حرف خود را بزنند. متاسفانه هنوز در مدارسی دیده می شود، که معلم ها و دبیرانی، رفتارهای عهد قجری دارند و فکر می کنند حرفشان چه درست و چه نادرست و غیر منطقی باشد، باید بی کم و کاست رعایت شود. ما نمی گوییم بیاییم حتما معلم ها را عوض کنیم. ولی حداقل مدیریتی درست می تواند طرز رفتار را تغییر دهد، و گرچه این موضوع کمتر در مدارس جناح مشاهده می شود و حساسیتی ندارد و این جای بسی خوشحالیست. اما از بحث رفتار و اخلاق که بگذریم و به تعلم و آموزش برسیم، دیگر حرف هایمان زیاد می شود و گله گزاری ها بی انتها. پس همینجا حرف هایم را متوقف می کنم تا شما هم گپی بزنید و نظرتان را بگویید ?:72:
پس منتظریم، نظر شما در مورد مدارس جناح، دبیران، دانش آموزان، مسئولین مربوطه و سطح تحصیلات و کیفیت آن چیست. سریع بگین تا زود به نتیجه برسیم. اوکی؟ ?Wink
نمی دونم چرا کسی شرکت نکرده تو بحث. یا هیچ مشکلی وجود نداره و گله ای در این مورد ندارین، و یا هم ...
انتظار داشتم بیشتر از این همکاری کنید.
اول از بزرگتر ها . يعني كدخدا شروع كنه :c017: Wink Wink Wink
نقل قول:اول از بزرگتر ها . يعني كدخدا شروع كنه
اینجا صف نونوا نیست که صف بندی می کنی که Wink :banghead:. اگه نظری داری بگی، لطفا منتظر بقیه نباش. منم اگه تا فردا کسی نخواد نظرش رو بگه، من شروع می کنم و حرف هام رو می زنم. دیگه تو این مبحث هیچ گونه تعارفی جایز نمی شمارم? ;D
نقل قول:یا هیچ مشکلی وجود نداره و گله ای در این مورد ندارین، و یا هم ...
شک نکنید که این طور که می گویید نیست.مشکلات که همیشه هست ولی مشکل بزرگتر اینه که "کو گوش شنوا؟"
خوب دیروز قصدی داشتم شرکت کنم اینترنتم بی موقع تموم شد
انشالله که امسال با توجه به رویکردی که آموزش و پرورش جناح در نظر گرفته و با توجه به نظر مثبتی که آقای چمن پیرا نسبت به کیفیت تدریس در نظر دارند کارها درست میشه و دیگه خبر از دبیرهایی مثل محمدیا.و . . . . در کار نیست این طور که از پناه شنیدم میگفت قراره امسال یکی دیگه از دبیران معروف شهرستان یعنی آقای شیخ هم به جمع دبیرانی چون شریفیان و قائد و اسلامی اضاف بشه و امیدواریم در مدرسه دخترانه نیز شاهد همین تغییرات باشیم چون تا جایی که خبر دارم سال گذشته خیلی مشکل داشتند و مجبور شدن با کلاس تقویتی پر کنند که به نظر من باید باید از اول دبیرانی انتخاب کرد که دیگه نیازی به کلاس تقویتی نباشد و این بودجه صرف برگزاری کلاسهای خاص کنکوری و آوردان کارشناسان کنکور باشد و همچنین جوایزی برای نفرات برتر کنکور در نظر گرفت خوب الان ذهنم مشغول یه چیزی شد برمیگردم شما هم نظرات خودتون رو بگید اگه میشه بین ساعت های سه تا فهت آنلاین بشیذ تابریم چت کنیم
نقل قول:انشالله که امسال با توجه به رویکردی که آموزش و پرورش جناح در نظر گرفته و با توجه به نظر مثبتی که آقای چمن پیرا نسبت به کیفیت تدریس در نظر دارند کارها درست میشه و دیگه خبر از دبیرهایی مثل محمدیا.و . . . . در کار نیست این طور که از پناه شنیدم میگفت قراره امسال یکی دیگه از دبیران معروف شهرستان یعنی آقای شیخ هم به جمع دبیرانی چون شریفیان و قائد و اسلامی اضاف بشه
ببینید آیا برای این دبیرانی که قرار است به جاهای دیگری منتقل شوند، جایگزنی خوبی پیدا شده؟
در ضمن فکر نکنم دانش آموزان با این حرف که امیدواریم امسال بهتر از سال قبل شود ، قانع بشوند . به نظر من باید کاملا صریح و شفاف مشخص شود که قرار است چه تغییراتی در کادر دبیران اعمال شود. خلاصه بهترین دبیر، اونیه که بتونه مطالب رو به خوبی انتقال بده.
در ضمن درسته اولویت با دو سه دبیرستان جناح هست و باید اول وضع مدارس شرفایی، فرشادی و حافظ بهتر شود، ولی نباید از مقاطع پایین تر غافل شد که متاسفانه اینگونه است. اگر از پایه کار شود دیگر مشکلی نخواهیم داشت.
خوب بهتره بریم از آموزش و پرورش بپرسیم اونا هم که الان هیچکدومشون توسایت نیستن البته یه کاربر هست ولی فعال نیست
نقل قول:خوب بهتره بریم از آموزش و پرورش بپرسیم اونا هم که الان هیچکدومشون توسایت نیستن البته یه کاربر هست ولی فعال نیست
نگران نباشید، می بینن. کافیه بحثمون به نتیجه برسه. در ضمن اگه به نتیجه درست و حسابی برسیم، حضوری می ریم و می گیم. مهم اینه که بدونیم چیکار کنیم.
اما...
باز هم تاکید می کنم، در حین بهبود دبیرستان ها نباید از مقاطع پایین تر غافل شد، اگر می خواهیم پیشرفت کنیم.
فکر کنم برای همه واضح باشد که دیگر امروزه پیشرفت هر جامعه و جمعیتی با پیشرفت علمی و فرهنگی آن متناسب است. پس جای این سوال است که آیا این آخرین توان نمایندگیست برای بهبود مدارس؟ به نظر من که اینچنین نیست، با توجه به خود گفته های مسئولین. اما نمی دانم اگر مسئولی دلسوز است و وظایف خود را درست می داند، باید بداند تسریع در کار و گذاشتن تمام توانش هم اگر نگوییم مسئولیت، اما برایش کمتر از مسئولیت نیست و باید به این نکته توجه کند. پس حرف هایی که می زنیم برای این است که بخواهیم با اقدامات درست و سریع ، راه پیشرفت را هموار تر کنند. البته تصمیم گیری یک طرفه مسئولین بدترین آفت است.
مسئولین اگر می خواهند که وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند، شور و مشورت می تواند کمک کننده شان باشد. در این زمینه نیز دانش اموزان، خود بهترین طرف مشورت برای مسئولین هستند. حتی آن دانش آموز دبستانی که جرئت می کند و نظر خود را می گوید، و خیلی اوقات که از طرف مقابل ، متاسفانه شنیده نمی شود. برای همین اولین کار نمایندگی به نظر من باید نظر سنجی جامع از تمام دانش آموزان جناحی باشد( در تمام مقاطع ). اگر این استارت را بزند، خود بسیار راهگشا خواهد بود. نظر سنجی هم فقط گزینه ای نباشد، بلکه هر دانش آموز بتواند انتقاد و پیشنهادش را کامل بنویسد ، و البته کارکنان نمایندگی هم بخوانند.
خب در این پست زیاد در مورد اینکه نمایندگی در مورد معلم ها چه اقداماتی داشته باشد، نظری ننوشتم، ولی در پست های بعدی بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.
امیدوارم شما هم همکاری کنید.
اکثر دانش آموزانی که برای آینده خود و تحصیلات خود نگرانند، حتما این حساسیت ما را درک می کنند که چه معلم هایی جذب شوند و چه معلم هایی به مقاطع پایینتر انتقال یابند. مثلا اگر نخواهم مستقیما بگویم، واقعا ما امسال در بعضی دروس تخصصی با چنان مشکلی مواجه بودیم، با اینکه چندان درس مهمی نبود، و کلا برای بقیه هم مقطع هایمان نیز مشکل جدی به شمار نمی آید،ولی بیش از دیگر دروس روی آن تمرکز کرده بودیم و خوشبختانه آخر سال و در امتحانات نهایی هم نتایج خوبی گرفتیم ولی از طرفی نگرانیم که نکند این نتیجه به حساب معلم آن درس زده شود و سال بعد که دروس دشوارتر خواهد شد، قرار باشد چنین معلم هایی را تحمل کنیم. ما که چنین تحملی نداریم. ( و این حرف اکثر دانش اموزان بود که نگران بودند که امتیازی برای دبیر درس مربوطه نشود )
به نظر شما بهترین راه برای جذب معلم های بهتر چیست؟ و بهترین راه برای گزینش آنان؟

این از وضعیت دبیران.
اما برسیم به وضعیت مدارس:
مدرسه شرفا شرفایی جناح در جهشی! طی یکی دو سال اخیر تعداد کلاس ها و رشته های بیشتری را برای انتخاب دانش اموزان فراهم کرده است. اما امسال از آنجایی که دبیرستان ها می توانند پیش دانشگاهی داشته باشند، و دانش اموزان سومی هم خیال ندارند جای دیگری بروند، چه مکانی برای کلاس ها تهیه شده؟ سال قبل ( 89-88 ) یکی از کلاس هایی که مغازه بود، تخلیه شد و به کلاس اول تبدیل شد. با این روند اگر قرار باشد، سه کلاس دیگر برای پیش دانشگاهی ها باز شود، آنوقت اگر کلاس کامپیوتر و کتابخانه هم تخلیه شود، باز یک کلاس کم داریم. اگر انبار هم تخلیه شود، دیگر شاید بتوان مشکلات را رفع کرد. ولی هر کدام از این اتاق ها نیاز مدرسه هست و نمی توان آنها را نابود کرد.
اگر کسی اطلاع دارد، به ما هم بگوید، نمایندگی آموزش و پرورش بخش جناح چه فکر برای این مشکل کرده اند؟ ( فقط نگویید که برویم مدرسه حافظ? :banghead: :banghead: )

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان